Podręcznik okulistyki

Podręcznik okulistyki to imponująca praca. Ten 3000-stronicowy, czterotomowy zestaw książek, opracowany przez Sunitę Agarwal i sześć innych, został opublikowany w New Delhi w 2002 roku. Zawiera 324 rozdziały napisane przez ponad 250 autorów i jest dostępny po stosunkowo niedrogiej cenie 350 $. Cztery tomy szczegółowo omawiają następujące zagadnienia: podstawową naukę, optykę i refrakcję, neuro-okulistyczną i zeza w tomie 1; pokrywy, przydatki, orbity, zewnętrzna choroba oczu, rogówki i chirurgia refrakcyjna w tomie 2; jaskrę, soczewki, przewody błony naczyniowej i środki do oczu w objętości 3; i siatkówki, ciała szkliste, choroby ogólnoustrojowe i różne tematy w tomie 4. Wolumin indeksu zawiera 324 rozdziały i ich autorów w porządku liczbowym, a także poszczególnych autorów alfabetycznie, według imienia, a nie nazwiska. Lista autorów, która ma zasięg międzynarodowy, określa afiliacje uniwersyteckie i szpitalne oraz adresy mailingowe z różnym stopniem szczegółowości, chociaż czasami trudno jest ustalić powiązania. Istnieje również indeks tematyczny, który wydaje się bardzo szczegółowy. Jednakże nie byłem w stanie znaleźć tematu retinopatia chlorochiny jako nagłówek tematu w indeksie i nie mogłem znaleźć tego tematu w sekcji dotyczącej siatkówki.
Treść wydaje się dość wyczerpująca, chociaż jakość poszczególnych rozdziałów jest bardzo różna. Znaczna część rozdziałów nie ma żadnych odniesień, a zatem trudno jest uzasadnić niektóre informacje, choć w zasadzie wydaje się, że są one prawidłowe. Niektóre rozdziały są niezwykle aktualne i dobrze się do nich odwołują, podczas gdy inne są nieco przestarzałe. Jakość ilustracji fotograficznych waha się od doskonałej (w sekcji na siatkówce) do dość przeciętnej (w sekcji dotyczącej neuro-okulistyki). Niektóre diagramy liniowe są bardzo stylizowane i choć dokładne, są nieco mylące. Narkotyki są często nazywane ich nazwami handlowymi, a nie nazwami rodzajowymi, co utrudnia identyfikację międzynarodowym czytelnikom.
Pisanie jest jasne i proste, chociaż zdarzają się sporadyczne problemy z językiem i składnią. W rozdziale dotyczącym chirurgicznego leczenia prezbiopii znajduje się odniesienie do teorii akomodacji Schachara, ale nie wspomina się, że nie jest to już powszechnie przyjęta teoria lub leczenie. Mimo że zakres tematyczny wydaje się być dość kompletny, czasami trudno jest odróżnić typowe od rzadkich problemów opisanych w tekście.
Podsumowując, jakość, dokładność i aktualność informacji w Podręczniku okulistyki różnią się od doskonałych do średnich. Informacje wydają się być w dużej mierze poprawne, choć wiele z nich jest nieodpowiednio przywoływanych. Myślę, że główną wartością tego zestawu książek jest to, że oferuje stosunkowo niedrogie i pełne zarysy podstawowych nauk, powszechnych chorób i metod leczenia związanych z okulistyka. Autorom i wydawcom należy pogratulować wykonania tak dokładnej pracy za tak rozsądną cenę.
Duncan P. Anderson, MD
University of British Columbia, Vancouver, BC V6Z 1Y6, Kanada

Powołując się na artykuły (2)
Zamknij Cytowanie artykułów
[więcej w: wybielanie zębów przeciwwskazania, cea badanie cena, lista darmowych leków dla 75 latków ]
[podobne: hexacima, gumtree poznań pokoje, lipanthyl supra ]