Nauka i praktyka kardiologii dziecięcej

Opus już przybył. Płodny personel kardiologii dziecięcej w Texas Children s Hospital opublikował kolejną książkę, ale ta praca jest jeszcze większa niż wcześniej. Redaktorzy opracowali i wykonali trzy-tomową książkę, która łączy niedawną podstawową naukę i fizjologię stosowaną z tradycyjną praktyką kardiologii dziecięcej. Obszerny i naukowy przegląd naukowych podstaw badań klinicznych i zarządzania określa to niezależnie od konkurencji. Ta wielojęzyczna książka jest odpowiednio poświęcona zmarłej Helen Taussig, znakomitemu naukowcowi i klinicystą, którego wysokie standardy i zaangażowanie w opiekę nad dziećmi pobudziły pracę większości, jeśli nie wszystkich, tych, którzy przyczynili się do tego. Praca składa się z trzech tomów podzielonych na 10 sekcji lub jednostek i podzielona na 154 rozdziały. Pierwszy tom zaczyna się od szczegółowego przeglądu kardiologii molekularnej, obejmuje podstawy nauki związane z układem sercowo-naczyniowym i zawiera rozdziały poświęcone statystyce, projektowi badawczemu i wykorzystaniu komputerów w kardiologii. Drugi tom zawiera jednostki zajmujące się nieinwazyjnymi i inwazyjnymi metodami badawczymi oraz standardowe przeglądy kliniczne strukturalnych anomalii sercowych i zapalnych chorób sercowo-naczyniowych. Trzeci tom poświęcony jest chorobom mięśnia sercowego, arytmii, kardiologii w gabinecie oraz terapeutykom. Ostatnia jednostka obejmuje specjalną wiedzę przydatną dla konsultantów w kardiologii dziecięcej; Zawiera rozdziały dotyczące znieczulenia, nefrologii, ortopedii, endokrynologii i pokrewnych tematów. Istnieją unikalne dyskusje dotyczące metabolizmu mięśnia sercowego, fizjologii receptora, interakcji układu nerwowego z sercem, urazów serca i zawału mięśnia sercowego w pediatrii. Dla osób zainteresowanych przyszłością dołączono rozdział zatytułowany Fizjologia rozwojowa układu sercowo-naczyniowego w zerowej grawitacji: dziecko w kosmosie .
Wiele informacji tutaj przedstawionych wynika z rozległych doświadczeń klinicznych i badawczych w Texas Children s Hospital. Rozdziały są dobrze napisane, autorytatywne, odpowiednie i uzupełnione wysokiej jakości ilustracjami. Bibliografie są dobrze dobrane i aktualne. Istnieje niezwykle wszechstronny indeks. Niedociągnięcia, rozbieżności, zwolnienia i pominięcia nie są widoczne.
Oddział kardiologii dziecięcej w Teksasie konsekwentnie należy do pionierów w gromadzeniu i rozpowszechnianiu wiedzy naukowej dotyczącej praktyki kardiologii dziecięcej. Po raz kolejny redaktorzy ci otrzymają gratulacje, tym razem za herkulesowy wkład w dostarczanie innowacyjnej, encyklopedycznej i doskonałej nowej książki. Koszt jest wysoki, ale tę dobrze zredagowaną i wyjątkowo czytelną pracę można polecić bez zastrzeżeń wszystkim obecnym i przyszłym kardiologom dziecięcym, a także kardiologom zajmującym się chorobami serca u dorosłych, chirurdzy układu sercowo-naczyniowego, anestezjologami i na oddziale intensywnej opieki pediatrycznej lekarstwo. Mam nadzieję, że ta książka zostanie zmieniona, gdy pojawią się nowe informacje – kolejne monumentalne, ale nie niemożliwe do pokonania wyzwanie dla tych niezwykle zdolnych redaktorów.
J. Peter Harris, MD
East Carolina University School of Medicine, Greenville, NC 27858

[patrz też: przychodnia czumy 1, piotr nowakowski urolog, elmed legionowo ]