MDMA i parkinsonizm

Wzrasta rekreacyjne zastosowanie 3,4-metylenodioksymetamfetaminy (MDMA) lub ecstasy . MDMA klasycznie wiązano z neurotoksycznością serotonergiczną u ludzi i modeli zwierzęcych. Ostatnie badania u naczelnych innych niż człowiek, w dawkach wzorowanych na dawkach stosowanych u ludzi, ujawniły ciężką neurotoksyczność dopaminergiczną przy mniejszej neurotoksyczności serotonergicznej.1 Zgłaszamy przypadek młodocianej choroby Parkinsona po wielokrotnym stosowaniu MDMA.
U 19-letniego mężczyzny zaobserwowano drżenie spoczynkowe w prawej ręce uśpione i obudzone po drzemce w marcu 2002 roku. Drżenie postępowało, aby wpłynąć na prawą nogę. Rezonans magnetyczny głowy był normalny. Dostał diagnozę choroby Parkinsona i przepisano selegilinę, ale ponieważ jego objawy nie uległy poprawie, zaprzestał leczenia. Następnie przepisano triheksyfenidyl; zmniejszyło to jego drżenie, ale z powodu nudności pacjent przyjmuje go tylko raz w tygodniu. W ciągu ostatnich czterech miesięcy odnotował stopniowe trudności w wstawaniu z łóżka. Rano, jak mówi, jego mięśnie nie chcą się ruszać . Zauważył również, że jego umiejętność pisania na klawiaturze uległa pogorszeniu.
Ojciec chorego, który ma 62 lata, ma 13-letnią historię drżenia spoczynkowego, które 10 lat temu rozpoznano jako chorobę Parkinsona. Objawy choroby Parkinsona uległy poprawie z lewodopa-karbidopą, ale ma on fluktuacje motoryczne. Brat przyrodni ojca, który ma 55 lat, ma również chorobę Parkinsona i przez 4 do 5 lat cierpiał na bradykinezję i asymetryczne drżenie spoczynkowe. Nie ma innej rodzinnej historii choroby Parkinsona ani innych zaburzeń ruchowych.
Pacjent przyjmował MDMA dwa razy w miesiącu przez sześć miesięcy przed wystąpieniem objawów choroby Parkinsona. Jego ostatnie spożycie było w styczniu 2002 roku. Miał trizmus, obrzęk i poczucie euforii po przyjęciu MDMA. Powiedział, że nie używał innych nielegalnych narkotyków. Pije sześć lub siedem piw tygodniowo i ma historię palenia od jednego do dwóch paczek. Nie ma historii stosowania leków neuroleptycznych.
Pojawiły się kontrowersje związane z przypadkiem parkinsonizmu wywołanego MDMA, o którym donoszono w 1999 r.25. W przypadku, o którym tutaj mówimy, młodzieńcza choroba Parkinsona wystąpiła u mężczyzny z rodzinną historią choroby Parkinsona. Ricaurte i wsp .1 spekulują, że przypadki parkinsonizmu wywołanego MDMA nie są często zgłaszane, ponieważ choroba Parkinsona nie jest klinicznie oczywista, dopóki nie wyczerpią się 70-80 procent dopaminy prążkowia-nigral. Ten pacjent mógł mieć genetyczne predyspozycje do choroby Parkinsona, a objawy mogły rozwinąć się wcześniej, niż w przeciwnym razie z powodu tej środowiskowej zniewagi dla jego układu dopaminergicznego.
Sandra M. Kuniyoshi, MD, Ph.D.
Joseph Jankovic, MD
Baylor College of Medicine, Houston, TX 77030
[email protected] tmc.edu
5 Referencje1. Ricaurte GA, Yuan J, Hatzidimitriou G, Cord BJ, McCann UD. Ciężka neurotoksyczność dopaminergiczna u naczelnych po powszechnym schemacie dawkowania rekreacyjnego MDMA ( ecstasy ). Science 2002; 297: 2260-2263
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2 Mintzer S, Hickenbottom S, Gilman S. Parkinsonizm po zażyciu ekstazy. N Engl J Med 1999; 340: 1443-1443
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Borg GJ. Więcej informacji na temat parkinsonizmu po zażyciu ekstazy. N Engl J Med 1999; 341: 1400-1400
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Baggott M, Mendelson J, Jones R. Więcej na temat parkinsonizmu po zażyciu ekstazy. N Engl J Med 1999; 341: 1400-1401
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Sewell RA, Cozzi NV. Więcej informacji na temat parkinsonizmu po zażyciu ekstazy. N Engl J Med 1999; 341: 1400-1400
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
(14)
[patrz też: sprawdzenie kolejki do sanatorium, rola aktywności fizycznej, przychodnia remedium ]
[patrz też: sprawdzenie kolejki do sanatorium, świerzbiączka guzkowa, gumtree bydgoszcz ]