Indywidualna intymność: zostać lekarzem w Bellevue

Szpital Bellevue, prawdopodobnie najstarszy szpital w Ameryce, zaczął służyć nowojorskim badaczom Jerzego II w 1736 roku jako pracownia publiczna i dom korekty z sześcioma łóżkami dla chorych. Koszt budowy wynosił 50 galonów rumu. Zmuszony epidemią żółtej febry, by uciec od brudu centralnego Manhattanu w 1794 roku, kompleks więzienno-więzienno-szpitalny znalazł schronienie w Belle Vue, posiadłości nad East River. Bellevue stało się szpitalem pedagogicznym, najpierw przelewając swój zakład dla ubogich i zakład karny, a następnie, w 1847 roku, otwierając swoje drzwi dla studentów medycyny. W 1869 roku w Bellevue zaczęły trajkotać wagony pierwszych na świecie szpitali ambulansów, a cztery lata później szpital otworzył pierwszą amerykańską szkołę pielęgniarską. W ciągu następnych lat Bellevue przekształciło się w behemota zbudowanego z cegieł w kolorze zaschniętej krwi, z jednej strony zwróconej ku East River, z drugiej nad I Avenue i 27th Street (rysunek). W latach pięćdziesiątych studenci medycyny z New York University, z których byłem jednym, uważali, że to największy szpital w największym mieście świata. Old Bellevue jest teraz zniszczonym kadłubem zajmowanym głównie przez administratorów. Jego usługi kliniczne zostały przeniesione na New Bellevue w 1973 roku, a część dawnego domu ubogiego przechodzi w centrum badań biomedycznych. Teraz, 30 lat po tym, jak Stary Bellevue zamknął drzwi przed chorymi, Danielle Ofri opowiada w Singular Intimacies, jak to jest być studentem medycyny i rezydentem w New Bellevue i jak to jest służyć grande dame nowojorskiej medycynie jako lekarz prowadzący. Ofri jest utalentowanym pisarzem. Jej winiety dzwonią z prawdą, a dla każdego lekarza lub pacjenta, który zna dramaty wielkiego szpitala, wywołają łzy, śmiech i wspomnienia. W istocie każdy czytelnik, lekarz lub nie, znajdzie w Singular Intimacies esencję stawania się i bycia lekarzem.
Prolog Ofri opowiada historię 62-letniej Francuzki z rakiem płuc, która, łapiąc oddech, daje zespołowi intensywnej opieki medycznej (ICU) jej ostateczne zamówienie za pomocą maski tlenowej. Air France – mówi. Żadnych innych linii lotniczych. Moje ciało musi lecieć do Paryża przez Air France. . . . Bez ceremonii przed przerwą. . . tylko pochówek przy Rue de la Colonnade. Ofri pisze: Wycofujemy się z pokoju. . . nasze ręce dyndają niezgrabnie i bezużytecznie, nasze łzy grożą ustąpieniem . Epilog Ofri ujawnia, że po tygodniu na OIOMie nacieki płucne jej francuskiego pacjenta i niedotlenienie ustąpiły miejsca antybiotykom. Nie było słodszej muzyki niż ten srebrno-paryski akcent unoszący się w moich uszach. . . . Łuk jej słów rozbłysnął w powietrzu, a jej historia uspokoiła się w mojej. Nic dziwnego, że Danielle Ofri jest redaktorką naczelną Bellevue Literary Revue.
Następnie jest Profesor Odmowy , psychiatra, który wyraźnie znajduje się w końcowej fazie raka śródbłonkowego, ale nie ma rozpoznania tkankowego. Psychiatra upiera się, że ma wirusowe zapalenie wątroby. Pomimo widocznych oznak zbliżającej się śmierci pacjenta, dr Gursky, lekarz prowadzący, domaga się jednej inwazyjnej procedury diagnostycznej za drugą, w tym laparotomii, aby uzyskać odpowiedź Wszystko bez skutku. Uradowanie Ofri w wypełnianiu poleceń Gursky ego jest jedynym punktem jasności w tej historii. Można się zastanawiać, kto zaprzeczał – pacjentowi lub dr. Gurskiemu.
Ofri pisze o pani Whitney z Południowej Karoliny, której mózg stracił funkcję korową po tym, jak upadła z powodu zatrzymania krążenia podczas wizyty u swojej córki w Nowym Jorku. Badane są wszystkie frustracje związane z opieką nad pacjentem w stanie wegetatywnym w oddziale kardiologicznym szpitala Bellevue i jego rodzinie. To tylko zbieg okoliczności, że jej oczy czasami przesuwają się w twoją stronę, kiedy mówisz. Ale jej kora nie może przetworzyć niczego, co widzą. JA . . . Przykro mi. Aresztującym aspektem tej historii jest szacunek Ofri dla niewidzącej, nieczułej pani Whitney i jej nadzieja, że personel, który będzie dalej dbał o opiekę pani Whitney, znajdzie osobę w obrębie pacjenta .
W tych i 13 innych opowiadaniach Ofri destyluje przerażenie, frustracje i radości życia jako student i lekarz w Bellevue. Przede wszystkim Ofri ma cenny dar pokory. To właśnie ta cecha urzeka swoją prozą, przekształcając ją z zwykłego opowiadania w niezapomniane przypowieści.
Robert S. Schwartz, MD

[patrz też: dentysta toruń cennik, leczenie kanałowe pod mikroskopem kraków, lista darmowych leków dla 75 latków ]
[hasła pokrewne: vimed warszawa, pękające opuszki palców, niski poziom neutrofili ]